A A A

Historie agility

    Agility jako nový sport zřejmě vzniklo v roce 1977, nesporné však je, že v roce 1978 se poprvé představilo na Cruftově výstavě v Londýně. John Varle, jeden z členů organizačního výboru, se tehdy rozhodl nabídnout divákům něco víc. Rozšířit a inovovat soutěže poslušnosti. A protože stejně jako psy měl rád i koně, k myšlence nebylo daleko. Oslovil tedy Petera Meanwella a 10.2.1978 odstartovala první soutěž agility. Proti sobě bojovala dvě družstva, každé složené ze čtyř týmů. Reakce přihlížejícího davu diváků byla bouřlivá. Původní exhibice určená pro vyplnění volného času návštěvníků výstav rychle získávala svůj vlastní prostor na slunci. O rok později již na Cruftově výstavě startovalo více týmů a v prosinci 1979 se agility stalo součástí slavné mezinárodní přehlídky parkurového skákání v anglické Olympii. První zkoušky v agility se konaly v roce 1980.
    Ze své kolébky se agility rychle šířilo do celého světa. Velkou zásluhu na tom mají Peter Lewis a John Gilbert, kteří s agility cestovali po Evropě i Spojených státech. Z pera Petera Lewise vzešla první kniha o agility, s jejíž pomocí se pravidla a ideály nového sportu dostaly na všechny kontinenty.
    Myšlenka agility tedy vznikla na základě atraktivity parkurového skákání, které má především v Anglii široké zázemí a požívá velkého respektu. Systém hodnocení je velmi podobný a i pro laika velmi srozumitelný a transparentní. Agility má švih, není nebezpečné a nemá omezující kritéria. Ukázky a soutěže měly všude velký úspěch. K dynamickému rozvoji nové sportovní disciplíny byl jen krůček. V roce 1988 se v Ženevě konalo první Mistrovství Evropy, v roce 1996 pak pod záštitou mezinárodní kynologické organizace FCI proběhlo ve Švýcarsku v Morges první Mistrovství světa.
    O agility už bylo řečeno, že je určeno pro jakýkoli tým. Je to sport, ve kterém neexistuje žádná diskriminace. Protože pořadatel mistrovství světa FCI je organizací, která se primárně věnuje chovu, neumožňuje na svém mistrovství start psů bez průkazu původu a kříženců. V roce 2000 tedy vznikl nový velký mezinárodní závod v agility, který má ambice stát se otevřeným mistrovstvím světa všech psů – IMCA ( International Mix Championship in Agility). V roce 2002 jeho pořadatelé připravili první mezinárodní závod určený výlučně handicapovaným psovodům, Paragility World Cup ( PAWC).